Stracha Mam

Witaj w świecie grozy

Phantasm i Straszne Historie

Lata 70. były burzliwym okresem w historii kina grozy. To właśnie wtedy powstały kinowe legendy, która nadały kształt późniejszym horrorom, jak eko horror „Szczęki”, „Suspiria” stanowiąca wizualną ucztę Argento, czy klasyka satanistycznego filmu – „Egzorcysta” Friedkina. Z tego okresu pochodzi również cała masa niskobudżetowych produkcji, o których istnieniu pamiętają tylko najwytrwalsi entuzjaści produkcji klasy B. Zachęceni sukcesem wysokobudżetowych produkcji domorośli reżyserzy czerpali garściami po już zrealizowane pomysły, które za sprawą niskich budżetów i braków autorskich idei sprawiały, że filmy trafiały od razu na cmentarzysko kina zapomnianego. Zaskakujące jest, że w roku 1979 zakończyła się produkcja filmu, który łączył w sobie mocne braki w scenariuszu, niskie budżet i kiepską grę aktorską, a jednak uzyskał status dzieła kultowego wśród fanów horroru. Dziełem tym jest „Phantasm” Dona Coscarelliego, który mogliśmy zobaczyć wczoraj w ramach cyklicznych pokazów kina grozy w klubokawiarni Znajomi Znajomych.

W filmie poznajemy dwóch braci – Jodiego i Mika, którzy spotykają się na pogrzebie swojego przyjaciela Tommiego, który zginął rzekomo w wypadku (widz wie już, że bycie zadźganym przez blondwłosą piękność zaraz po seksualnym zbliżeniu na cmentarzu, wcale wypadkiem nie jest). Młodszy z braci – Mike, zauważa dziwne zachowanie właściciela domu pogrzebowego. Jest to wysoki, chudy i przeraźliwie blady mężczyzna, który gdy zdaje się, że nikt nie patrzy, jest w stanie gołymi rękami podnieść trumnę z ciałem i wstawić ją do karawanu. Ponieważ Mike nie wierzy, że przyjaciel rodziny zginął śmiercią naturalną, a  w dodatku jest przekonany o zamieszaniu w całą sprawę wysokiego mężczyzny z domu pogrzebowego, postanawia pod osłoną nocy zajrzeć do upiornego domu stojącego nieopodal cmentarza. To co tam znajdzie wstrząśnie nie tylko nim…

Poniżej: Jeden z wielu mistrzowskich kadrów w filmie „Phantasmd

„Phantasm”, który w wersji polskiej posiada wyjątkowo nieszczęśliwy tytuł „Mordercze kuleczki” stał się kolejna ofiarą polskich tłumaczy, obok takich tytułów jak „Dirty dancing” – „Wirujący seks”, czy mój ulubiony przekład „Gremlins” czyli „Gremlinsy”. Film to dzieło człowieka orkiestry. Don Coscarelli w momencie rozpoczęcia prac nad produkcją miał zaledwie 23 lata. Jest on reżyserem, autorem scenariusza, producentem,a nawet montażystą. Proceder filmowania trwał aż dwa lata, podczas których scenariusz filmu zmieniał się i ewoluował, stąd niektóre rozpoczęte wątki filmu urywają się w najmniej oczekiwanych momentach. Co ciekawe działa to tylko na korzyść produkcji.

Tag line do filmu „Phantasm” mógłby brzmieć „spodziewaj się wszystkiego”. I to dosłownie. To co zaczyna się jak klasyczny slasher, zmienia się przez chwilę w film al la zombie, by przeobrazić się w eklektyczny horror sci-fi. Ciężko pisać o samej fabule, tak by nie zepsuć radości jaką niesie oglądanie i odkrywania poszczególnych elementów tajemnicy. Zacznijmy więc od tego, że lwia część historii ma miejsce na cmentarzu. Ciężko wyobrazić sobie bardziej eksploatowaną scenerię w kinie grozy, ale w przypadku „Phantasm” jest to tylko zaleta. Mroczne lokalizacje doskonale kontrastują z absurdalnymi zwrotami akcji, ale i współgrają z licznymi scenami pościgów. Drugą lokacją, która ustawicznie podczas trwania filmu będziemy odwiedzać, jest dom przerażającego grabarza, zwanego „the tall man” – „wysoki mężczyzna”.  Z pozoru jest to typowy biały domek, który mógłby stać na dowolnych suburbiach amerykańskiego miasta. Jednak jego wnętrze to prawdziwa wolna amerykanka rodem z najlepszych kampowych produkcji. Nie wiemy ilu mieszkańców ma dom, ile znajduje się w nim pokoi, ile dom ma pięter. Pozostajemy tu nadal pod wpływem hasła „spodziewaj się wszystkiego”.

W filmie młody Coscarelli pokazuje, że panuje nad kamerą i potrafi tworzyć mistrzowskie kadry. Warto tu przywołać scenę snu młodego bohatera, w której widzimy jego położonego w łóżku nad którym tall man rozpościera swoje ręce, zaś po dwóch stronach łoża pojawiają się karły próbujące zaciągnąć Mika do jednego z grobów. Takich plastycznych kadrów jest w filmie cała masa, co tylko uprzyjemnia oglądanie.

Jednoznaczna ocena tego filmu to nie lada wyzwanie dla widza. Mając do czynienia z horro-dramato-koemdio-scifi filmem, ciężko jest mówić o sukcesie w obrębie danej konwencji. Jednakże eklektyzm jest tu największa zaletą. Pełen akcji obraz byłby wręcz idealnym przygodowym kinem dziecięcym/młodzieżowym, gdyby nie potężna dawka seksu, krwi i morderstw.

Kampowa produkcja Coscarelliego miała bez wątpienia silny wpływa na jego późniejszą twórczość. Po pierwsze reżyser jest odpowiedzialny za wszystkie cztery dotychczas wydane części serii „Phantasm”. Po drugie w jego filmach wydać uwielbienie dla nieprzewidywalnego, wystarczy tu wspomnieć przedostatnie dzieło reżysera „Johny dies at the end”. Reżyser pracuje obecnie nad prequelem równie zwariowanego „Bubba Ho-tep”. Warto śledzić jego twórczość jeśli lubicie to co nieoczywiste, zaskakujące i komediowe.

 

Komu polecam:

– fanom cmentarnych lokacji

– tym, którzy nie boją się śmiałych połączeń kina grozy z elementami komediowymi

– entuzjastom nieprzewidywalnych zwrotów akcji

 

Komu nie polecam:

– zapaleńcom ciągu logicznego

– fanom nastrojowych horrorów

– koneserom wysokobudżetowych efektów specjalnych

 

Projekcja filmu odbyła się w ramach cyklicznych spotkań z kinem grozy, organizowanych przez Straszne Historie. Co dwa tygodnie możecie zupełnie za darmo oglądać filmy najwyższej próby, do czego bardzo zachęcam. Już za dwa tygodnie „Kręgosłup diabła” Del Toro.

Za zaproszenie dziękuję Derrikowi Ogrodnemu.

Reklamy

One comment on “Phantasm i Straszne Historie

  1. Pingback: Pierwszy teaser do “Phantasm V”! | Stracha Mam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on Marzec 26, 2014 by in Horror, Recenzja and tagged , , , , , .

Strachamam – Pinterest

Poster Perversion

Kocham dziwne kino

Kocham dziwne kino!

Panorama Kina

Cinema Frankenstein

Strach ma skośne oczy

Kategorie

Stracha Mam

Witaj w świecie grozy

DVD Commentary

From action movies to zombie flicks, sharing filmmakers' commentary on the films you love

AtmoWorks

A World Away, Worlds Within

The Dollar Horror Blog

A Celebration of All Things Spooky and Weird

Confessions Of A Christian Freak

[the various brain droppings, rants and general wackiness of Uncle NecRo]

Radio of Horror Blog

The Longest Running Horror Show in New England

Stigmatophilia's gore splattered corner of insanity.

Horror, Gore, Exploitation, Trash, Cult Movies; Reviews, Interviews, Music and More...

AnythingHorror.com

Horror Movies, Horror News, and So Much More

The Horrifically Horrifying Horror Blog

Inspiring ghouls of the fictional world of horror everywhere.

The B-Horror Blog

HORROR MOVIES: THE GOOD, THE BAD AND THE VERY, VERY UGLY...

Funky Jeff

Music&lifestyle worth writing about...

EL PODCAST SURGE DE LA TUMBA

Lo mejor del terror

Świątynia Krzyku

Poezja Kosmicznego Horroru

%d blogerów lubi to: