Stracha Mam

Witaj w świecie grozy

Społeczna misja horroru

Kiedy w roku 1968 Mia Farrow przespała się z szatanem w „Dziecku Rosemary” Polańskiego, a następnie urodziła mu dziecko, wywołała zgorszenie obyczajowy i moralny. Premierze filmu towarzyszyła atmosfera skandalu. Nikt nie przypuszczał, że złowrogi seks na stale wpisze się w kanon zagadnień kina grozy. Dziś powoli można zastanawiać się nad subgatunkiem – służalczym w stosunku do horroru – opowiadającym o fatalnych seksualnych przygodach bohaterów filmu. Nawet jeśli się ze mną nie zgodzicie ( w końcu mamy już Body horror), ciężko uciec od stwierdzenia, że tych którzy w horrorze seks uprawiają, zwykle spotyka ostateczna kara, często poprzedzona konaniem w męczarniach. Przez to też sam horror jest gatunkiem niezwykle seksualnym (odsyłam do mojego artykułu na temat Carmilli, oraz wywiadu w Tok FM).

Od kilku lat, gdzieś w okolicach maja, na bilbordach pojawiają się tak zwane kampanie społeczne, ostrzegające nas przed ulżeniem swojemu libido podczas pokonywania wakacyjnej trasy z punktu A do B. Najwidoczniej te reklamy nie wystarczą, gdyż coraz częściej możemy oglądać filmy, które ostrzegają nas przed przypadkowymi kontaktami seksualnymi. Ponieważ, jak by się zdawało, „klasyczne” ukazanie problemów z chorobami społecznymi jest mało skuteczne, twórcy kina grozy pokazują je w przesadnie drastyczny sposób (w końcu to właśnie horror). Nie tak dawno mogliśmy oglądać całkiem niezły film „Contracted” (podczas amerykańskiej premiery do biletów dodawano prezerwatywy), gdzie młoda lesbijka pod wpływem alkoholu dokonuje aktu nierządu, a następnie przygląda się powolnemu rozpadowi swojego ciała, płącąc tym samym najwyższą cenę za tak zwanego „one night standa”. W ciągu najbliższych miesięcy (ale na pewno przed wakacjami), czekają nas jeszcze przynajmniej dwie premiery filmowe opowiadające o konsekwencjach nocy spędzonej z przygodną nieznajomą.

„Hooked up”, reklamowany jako pierwsze dzieło nakręcone w całości iPhonem, opowie historię dwóch kumpli z Nowego Jorku, którzy postanawiają spędzić wakacje w słonecznej Barcelonie. Jednak ich zabawowe plany nie potoczą się tak jakby tego oczekiwali. Zostaną złapani w pułapkę przez psychicznie chorą dziewczynę, która wciąga ich w swoją okrutną grę.

O Pablo Larcuenie, reżyserze filmu, niewiele wiadomo, poza tym, że jest to jego pierwszy pełnometrażowy obraz.

Druga propozycja poruszająca tematy przygodnego seksu, jest amerykański film „Afflicted”.

Plot obrazu jest bardzo zbieżny z opisaną powyżej produkcją hiszpańską. Oto dwóch przyjaciół wybiera się na wakacje dookoła świata. Tym jednak razem zło, w postaci pięknej dziewczyny, czyha na mężczyzna w Paryżu. Jeden z przyjaciół po nocy spędzonej z nieznajomą zostanie znaleziony nieprzytomny. Kiedy dojdzie do siebie odkryje, że nie jest już tą samą osobą, którą był wcześniej…

Co ciekawe obaj główni aktorzy tego filmu, są również jego reżyserami, oraz autorami scenariusza. Jak to wpłynie na film? Przekonamy się już 1 kwietnia.

Jak pisałem już wcześniej, horror to gatunek bardzo purytański, jasno nakreślający mapę społecznych norm, nakazów i zwyczajów. W powyższych filmach nie jest inaczej. Mamy tu do czynienia niemalże z średniowieczną dialektyką, która nie przebacza nawet wtedy, gdy grzechy zostały popełnione nieświadomie. Równanie jest proste: cudzołożyłeś/uprawiałeś nierząd = umierasz. Jakie kary czekają rozpustnych turystów? Przekonamy się już w okolicach kwietnia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on Marzec 5, 2014 by in Horror, News, Plotki and tagged , , , , , , , .

Strachamam – Pinterest

Poster Perversion

Kocham dziwne kino

Kocham dziwne kino!

Panorama Kina

Cinema Frankenstein

Strach ma skośne oczy

Kategorie

Stracha Mam

Witaj w świecie grozy

DVD Commentary

From action movies to zombie flicks, sharing filmmakers' commentary on the films you love

AtmoWorks

A World Away, Worlds Within

The Dollar Horror Blog

A Celebration of All Things Spooky and Weird

Confessions Of A Christian Freak

[the various brain droppings, rants and general wackiness of Uncle NecRo]

Radio of Horror Blog

The Longest Running Horror Show in New England

Stigmatophilia's gore splattered corner of insanity.

Horror, Gore, Exploitation, Trash, Cult Movies; Reviews, Interviews, Music and More...

AnythingHorror.com

Horror Movies, Horror News, and So Much More

The Horrifically Horrifying Horror Blog

Inspiring ghouls of the fictional world of horror everywhere.

The B-Horror Blog

HORROR MOVIES: THE GOOD, THE BAD AND THE VERY, VERY UGLY...

Funky Jeff

Music&lifestyle worth writing about...

EL PODCAST SURGE DE LA TUMBA

Lo mejor del terror

Świątynia Krzyku

Poezja Kosmicznego Horroru

%d blogerów lubi to: