Stracha Mam

Witaj w świecie grozy

Krótkie spięcie

Jak wyobrażamy sobie apokalipsę? Języki ognia, piekielne demony i sąd ostateczny? Żądni krwi zmarli powstający z grobów pożerają swoich bliskich? Zniszczona matka ziemia odpłaca nam pięknym za nadobne serwując eko horror niszcząc tym samym cywilizacje ludzką? A może klasyczny, zabłąkany meteor uderzający z impetem w Ziemię? Otóż nie. Koniec nadejdzie znienacka i bez ostrzeżenia, dosięgnie nas w naszych domach, przy zamkniętych drzwiach. Stanie się tak za sprawą środków masowego przekazu. Apokalipsa objawi się bowiem w postaci sygnału, przekazu dźwiękowego i wizualnego, sekwencji kilku morderczych transmisji.

the-signal-movie-poster-fullMya stoi na rozdrożu. Z jednej strony sypia z mężczyzną, którego kocha, z drugiej  nie jest w stanie odejść od męża – furiata. Krótką historię tego miłosnego trójkąta przerywają wydarzenia wpływające na losy całej populacji planety Ziemi. Z pozoru to nic nie znaczący sygnał, dochodzący z radioodbiorników, telewizorów, komórek i wszelkich możliwych urządzeń elektrycznych. Jednakże sygnał jest mocno hipnotyzujący, wprawia ludzi w stan otępienia, stymulując i pobudzając ich do…popełniania pełnych przemocy i okrucieństwa morderstw. Szaleństwo dopada całą kule ziemską. Jak to zwykle bywa od tej pory żadne miejsce nie jest bezpieczne a za każdym rogiem czaić się może psychopata z zadającym śmierć narzędziem zbrodni.

the-signal-11Sam w sobie plot to nic nowego. Taki scenariusz widzieliśmy już wiele razy. Wystarczy przypomnieć sobie „28 dni później”, „Dzień żywych trupów”, książkę króla Stefka Upiornego „Komórka” czy wydany przez stajnię Avatar komiks „Crossed”. Ludzie zmienieni w psychopatów z pozoru przypominać mogą zombie. Gnani przedziwnym pragnieniem krwi, walających się flaków, krzywdzenia innych, gotowi są posunąć się do wszystkiego byle tylko osiągnąć swój cel. Jednakże to co różni porażonych transmisją bohaterów filmy „Sygnał” od ospałych martwych ciał szukających mózgów, albo naznaczonych krzyżową szramą morderców z „Crossed” jest umiejętność analitycznego myślenia, mówienia i udawania. W ten sposób ciężko jest odróżnić kto został już zainfekowany obłędem a kto nie. Co ciekawe psychopaci z „Sygnału” gustują w torturowaniu swoich ofiar (vide scena oblewania trucizną przez dezynfektora), niemiłosiernie je męcząc i zadając im wymyślne tortury.

the-signal-movie-televisionFilm podzielony jest na trzy części na które składają się trzy transmisje. Każdą z części oglądamy z punktu widzenia jednego z naszych bohaterów. Odpowiednio najpierw poznajemy Myę, następnie za sterem staje jej mąż, porywczy Lewis a na koniec Matta – kochanka głównej heroiny. Każda z postaci ma oczywiście swoje sekrety, każda postępuje inaczej a kiedy ich losy zazębiają się, inaczej reagują na zaistniałe sytuacje. Ością niezgody między dwoma panami jest oczywiście piękna blondynka, która ma (oczywiście) znaczne problemy z podjęciem odpowiedniej decyzji co do tego z którym z mężczyzn powinna zostać. Co więcej losy bohaterów łączy, znany już z innych filmów, fatalizm, los chce bowiem tak, że kiedy Maya wychodzi z pokoju w celu znalezienia Matta, on własnie wchodzi do tego wnętrza…

signal-1To co rzuca się od razu w oczy to niski budżet filmu (zaledwie 50 000 dolarów). Być może z tego powodu reżyserzy (jest ich aż trzech!) nie pokazują zagłady na skalę masową a koncentrują się na jednostkowych dramatach. Całość akcji dzieje się albo w zamkniętych pomieszczeniach, domach, korytarzach, albo na niewielkiej przestrzeni obok nich. Jeśli zatem przyzwyczajeni jesteście do hord biegających zombie z „Ziemi żywych trupów” albo hektolitrów tryskającej krwi z „The Crazies”, tu spotka was rozczarowanie. Tutaj koniec następuje w ciszy, z boku, za zamkniętymi drzwiami. Każdy przeżywa swoją historię w samotności, prywatnie ale też bez żadnej nadziei, reagując w różny sposób na wydarzenia które ogarnęły ludzkość w ciągu paru godzin. W końcu atakują ci których nie znamy, jak i ci którzy są nam najbliżsi.

the-signal-movie-anessa-ramsey-knife-thingFilm ma oczywiście swoje lepsze i gorsze momenty. To co chwilami kuleje to scenariusz i kwestie wypowiadane przez bohaterów. Jednakże autorzy filmu mają niezwykłą umiejętność lawirowania konwencją filmową. To co z początku wygląda jak lekki przerywnik w krwawej masakrze, odpoczynek dla naszych zszarganych nerwów powoli przeradza się w jedną z najbardziej niewygodnych, niepokojących scen tego filmu. I tu być może leży sekret tego dzieła. Nie jesteśmy w stanie określić co stanie się za chwilę. Zdecydowanie polecam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on Czerwiec 13, 2013 by in Recenzja and tagged , , , .

Strachamam – Pinterest

Poster Perversion

Kocham dziwne kino

Kocham dziwne kino!

Panorama Kina

Cinema Frankenstein

Strach ma skośne oczy

Kategorie

Stracha Mam

Witaj w świecie grozy

DVD Commentary

From action movies to zombie flicks, sharing filmmakers' commentary on the films you love

AtmoWorks

A World Away, Worlds Within

The Dollar Horror Blog

A Celebration of All Things Spooky and Weird

Confessions Of A Christian Freak

[the various brain droppings, rants and general wackiness of Uncle NecRo]

Radio of Horror Blog

The Longest Running Horror Show in New England

Stigmatophilia's gore splattered corner of insanity.

Horror, Gore, Exploitation, Trash, Cult Movies; Reviews, Interviews, Music and More...

AnythingHorror.com

Horror Movies, Horror News, and So Much More

The Horrifically Horrifying Horror Blog

Inspiring ghouls of the fictional world of horror everywhere.

The B-Horror Blog

HORROR MOVIES: THE GOOD, THE BAD AND THE VERY, VERY UGLY...

Funky Jeff

Music&lifestyle worth writing about...

EL PODCAST SURGE DE LA TUMBA

Lo mejor del terror

Świątynia Krzyku

Poezja Kosmicznego Horroru

%d blogerów lubi to: