Stracha Mam

Witaj w świecie grozy

Klika rozciągliwych

O tym, że gatunkowość horroru ma charakter transgresywny  wie każdy szanujący się  zwolennik filmów z dreszczykiem. Mające przerażać obrazy stają się niejednokrotnie płaszczyzną na której dochodzi do spotkań między horrorem a innymi formami gatunkowymi, jak chociażby komedią czy nawet musicalem (jeśli pamiętacie „Repo! The Genetic Opera” wiecie, że takie połączenia bywają najbardziej przerażające). Jednym z entuzjastów niejednorodnej formy gatunkowej jest bohater dzisiejszej recenzji – Brian Yuzna i jego reżyserski debiut z roku 1989 roku, obraz „Society”.

society2Nastoletni bohater filmu, Billy (grany przez prawie trzydziestoletnią gwiazdę serialu „Baywatch” – Billego Warlocka, późniejszego męża Eriki Eleniak) podejrzewa, że został adoptowany po tym jak rodzicie i siostra dają mu (w dość dosadny sposób) odczuć całkowity brak zainteresowania jego osobą – graniczy on czasem z wrogością w stosunku do interakcji między członkami rodziny. Niechęć zamożnych mieszkańców Beverly Hills jest tak mocna w stosunku do syna, że ten poświęca wiele godzin na spotkania z psychiatrą, gdzie omawia gryzące go sprawy. Młodzieniec początkowo przypisuje swoje podejrzenia problemom pokwitania, jednak wraz z biegiem fabuły Billy uświadamia sobie, że zarówno psychiatra, jak i jego rodzice oraz siostra a także wiele osób z jego otoczenia należy do tajemniczej, tytułowej socjety. Benefity płynące z przynależności do ekskluzywnej społeczność zmrożą krew w Waszych żyłach. Co robią członkowie elity za zamkniętymi drzwiami? To trzeba zobaczyć!

3_Z6DYPWw5bBFilm mimo, że ukończony w roku 1989 do dystrybucji w Stanach Zjednoczonych wszedł w dwa lata później a w Europie pojawił się dopiero w 1994 roku. W matczynych stronach obraz nie osiągnął żadnego sukcesu, zaś sami amerykanie mówili o filmie „a big joke” („wielki żart”). W Europie tymczasem odbiór był zgoła odmienny. Mieszkańcy naszego kontynentu pokochali przedziwną historię zaprezentowaną przez Yuznę, co przypomina trochę jedną z historii Woodego Allena i niewidomego reżysera, którego filmy w Stanach powodują salwy śmiechy, zaś w Europie uznawany jest za przedstawiciela filmowej awangardy.

society-1989-06-gOglądając pierwsze dzieło reżysera „Dentysty” w ponad dwadzieścia lat po premierze można odczuć wyraźną różnicę w kostiumologicznej estetyce. Początek lat dziewięćdziesiątych nie był z pewnością okresem, który zapisał się złotymi zgłoskami na tablicy historii mody. Bohaterowie i ich outfity to wypadkowa plażowych ciuchów Davida Hasselhoffa oraz najlepszych garsonek Sally Spectry. Kolor są tak odważne, poduszki tak sterczące a szorty tak krótkie, że niejednokrotnie ciężko skupić się na fabule. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że ubrania to twór szalonego kostiumologa. Możemy zachwycać się złymi tekstyliami, aż do momentu kiedy dane jest nam ujrzeć efekty specjalne. Jeśli spodziewacie się wybuchów, hektolitrów krwi lub zapierających dech w piersiach scen batalistycznych, od razu powiem, że nic z tego. Musicie przygotować się na oślizgłe, wykręcone w nienaturalny sposób ciała, kończyny w niewłaściwych miejscach, sceny makabry połączone z pełnymi seksu aktami i …nie, nie będę psuł Wam przyjemności.

society4rb1Myślenie o „Society” w konwencji komediowego horroru, historii amerykańskich, bogatych i rozpuszczonych dzieciaków uwikłanych w tajemniczą sprawę, byłoby bez wątpienia błędne. W końcu jak sam napisałem jest to kino transgresyjne. W wielu momentach wydaje nam się, że jesteśmy panami sytuacji, wiemy co się zaraz stanie, gdzie zmierza fabuła – w końcu to tylko bananowa produkcja z lat dziewięćdziesiątych jakich widzieliśmy wiele. I tu również – nic z tego. Na przykład, coś co zaczyna się jako z pozoru frywolna zabawa łóżkowa między Heidi Kozak („Slumber Party Massacre II”) a Devinem DeVasquezem („House II”) kończy się tak zaskakująco, że musiałem zbierać swoją szczękę z podłogi.

48Po zakończeniu projekcji siedziałem jak wryty. W głowie kłębiły się różne myśli. To co zobaczyłem było czymś niezwykle niewłaściwym, a jednocześnie niezdrowo fascynującym. Nawet gra aktorów, która pozostawia wiele do życzenia (np. Billy Warlock głównie gra swoją fryzurą disco), nie przeszkadza tak bardzo jak byśmy mogli podejrzewać przy scenariuszy stworzonym przez Ricka Fryego oraz Woodyego Keitha (panowie spotkali się z Yuną ponownie podczas wspólnego kręcenia „Bride of re-animator”) – jest to bowiem historia niebagatelna, zaskakująca, komiczna, koszmarna, przerażająca, porażająca, wtórna, niebagatelna – przymiotników można by tu wymienić wiele, często sprzecznych, ale taki właśnie jest film.

society-imageBrian Yuzna to reżyser znany ze swojego zamiłowania do prozy H.P. Loverafta. Twórca często sięgał do opowieści grozy autora, reżyserując „Necronomicon” czy kilka kolejnych części „Re-Animatora”. Razem z Julio Fernandezem stworzył pod Barceloną studio nazwane Fantastic Factory, gdzie powstał jeden z najlepszych filmów opartych na opowiadaniu Lovercrofta, „Dagon” Stewarta Gordona z 2002 roku. Niestety od wielu lat sześćdziesięciotrzyletni reżyser milczy – miejmy jednak nadzieję, że na srebrnym ekranie zagoszczą jeszcze jego produkcje.

Reklamy

One comment on “Klika rozciągliwych

  1. Pingback: Yuzna znów w akcji! | Stracha Mam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on Marzec 25, 2013 by in Recenzja and tagged , , , .

Strachamam – Pinterest

Poster Perversion

Kocham dziwne kino

Kocham dziwne kino!

Panorama Kina

Cinema Frankenstein

Strach ma skośne oczy

Kategorie

Stracha Mam

Witaj w świecie grozy

DVD Commentary

From action movies to zombie flicks, sharing filmmakers' commentary on the films you love

AtmoWorks

A World Away, Worlds Within

The Dollar Horror Blog

A Celebration of All Things Spooky and Weird

Confessions Of A Christian Freak

[the various brain droppings, rants and general wackiness of Uncle NecRo]

Radio of Horror Blog

The Longest Running Horror Show in New England

Stigmatophilia's gore splattered corner of insanity.

Horror, Gore, Exploitation, Trash, Cult Movies; Reviews, Interviews, Music and More...

AnythingHorror.com

Horror Movies, Horror News, and So Much More

The Horrifically Horrifying Horror Blog

Inspiring ghouls of the fictional world of horror everywhere.

The B-Horror Blog

HORROR MOVIES: THE GOOD, THE BAD AND THE VERY, VERY UGLY...

Funky Jeff

Music&lifestyle worth writing about...

HORROR RISES FROM SPAIN

You Spanish horror podcast

Świątynia Krzyku

Poezja Kosmicznego Horroru

%d blogerów lubi to: