Stracha Mam

Witaj w świecie grozy

Wampir wampirowi nierówny

Bezszelestnym, sowim lotem nadciąga, śledzi, stąpa krok w krok za swoją ofiarą. Z daleka poznasz go po błysku białego kła między krwistoczerwonymi ustami, ciemnych oczach jarzących się odcieniami żółci, szponach na końcu kredowych dłoni. Kainita, krwiopijca, wąpierz. Ale wampir wampirowi nierówny, a w filmowych produkcjach często i ością w gardle staje. Właśnie minęły ostatnie minuty filmu „Livide”, toteż lojalnie przystępuję do opisania moich wrażeń.

livide
To pierwszy dzień w pracy młodej pensjonarki, Łucji (Chloé Coulloud). Dziewczyna wraz ze starszą przełożoną wyrusza na obchód domostw podopiecznych aby wykonać rutynowe czynności. W końcu kobiety docierają do oddalonej od miasta posiadłości. Łucja nie mogąc powstrzymać swojej ciekawości, pomimo zakazu starszej pensjonarki, wchodzi do rezydencji. Zastaje tam swoją przełożoną, Jessel u wezgłowia łóżka, na którym spoczywa, zapadła w śpiączkę właścicielka domu (Béatrice Dalle). Jessel opowiada historię śpiącej i skarbu, który jest rzekomo ukryty gdzieś w domu. Kobiety rozstają się, ale dla nas to oczywiście dopiero początek opowieści. Po dniu pracy Łucja opowiada historię swojemu chłopakowi, który zachęcony wizją szybkiego zarobku organizuje wyprawę po ukryty skarb. Nasi bohaterowie, wraz z przyjacielem, z łatwością docierają do położonej na odludziu willi, ale jak sami dobrze podejrzewacie, o wiele łatwiej jest wejść, ale nie tak łatwo wyjść. Z każdą też chwilą powoli odsłaniającej się tajemnicy maleć będą szanse na przetrwanie naszych bohaterów.

livid-chlo-marq1

„Livide” (z francuskiego „Siny”) to film, który w mistrzowski sposób broni się scenografią oraz charakteryzacją. Od początku na kamerę filmową nałożone są odpowiednie filtry, które sprawiają, że wyświetlany obraz jest (jak w tytule) niemalże siny. Dominujące odcienie szarego, czarnego i niebieskiego potęgują nastrój grozy i tajemnicy. Dzięki temu zabiegowi, film nabiera dodatkowego klimatu. Zabawa kolorem to już jedna trzecia sukcesu. Scenografia jest następną z trzech części. W każdym z pokoi pokaźnego gabarytowo domu, nasi bohaterowie znajdują coraz do dziwniejsze przedmioty (jak chociażby wypchane zwierzęta pijące herbatkę lub pokój martwej baletnicy), które mimo, że straszne nie zrażają ich w poszukiwaniach skarbu.

I tu wkrada się trzecie część składowa – fabuła. Niestety plot całkowicie kładzie tę produkcję i mimo sugestywnej oprawy wizualnej nie jestem w stanie określić tego filmu jako godnego uwagi. Już sam pomysł ze skarbem i dzieciakami, które mimo zakazu wchodzą do przeklętego domu aby go znaleźć jest mocno oklepany. Pozostaje nam mieć nadzieję, że skoro trup nie będzie ścielił się gęsto (jest tylko trójka bohaterów), to przynajmniej ukryta w przeszłości domu i jego właścicielki tajemnica będzie innowacyjna dla horroru jako gatunku. Nic z tego. Z przykrością muszę stwierdzić, że produkcja jest przewidywalna do granic możliwości, czasem zahacza wręcz o irracjonalność, co wskazuje na brak pomysłu twórców na całość filmu, a czasem wkrada się też element niespójności, przez co mamy wrażenie, że reżyser kpi z nas, próbując nam wcisnąć bzdurę. Szkoda.

Mertvenno-blednyy_Kukolka_Mertvaya_balerina_Livide_Livid_2011_BDRip_1080p_ot_FREEISLAND_-_L1_1338109399-487781

Film miał być poetycką wariacją na temat wampirów i ich ciężkiej, wiecznej egzystencji. Niemożności rozstania się, dorośnięcia, zmiany. Zamiast tego powstała płytka opowiastka, która męczy swoją oczywistością. Jeśli chcecie zobaczyć latającą wampirzycę w trykocie, a moja recenzja Was nie zniechęca, obejrzyjcie. Ale nie mówcie, że Was nie ostrzegałem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on Luty 14, 2013 by in Recenzja and tagged , , , .

Strachamam – Pinterest

Poster Perversion

Kocham dziwne kino

Kocham dziwne kino!

Panorama Kina

Cinema Frankenstein

Strach ma skośne oczy

Kategorie

Stracha Mam

Witaj w świecie grozy

DVD Commentary

From action movies to zombie flicks, sharing filmmakers' commentary on the films you love

AtmoWorks

A World Away, Worlds Within

The Dollar Horror Blog

A Celebration of All Things Spooky and Weird

Confessions Of A Christian Freak

[the various brain droppings, rants and general wackiness of Uncle NecRo]

Radio of Horror Blog

The Longest Running Horror Show in New England

Stigmatophilia's gore splattered corner of insanity.

Horror, Gore, Exploitation, Trash, Cult Movies; Reviews, Interviews, Music and More...

AnythingHorror.com

Horror Movies, Horror News, and So Much More

The Horrifically Horrifying Horror Blog

Inspiring ghouls of the fictional world of horror everywhere.

The B-Horror Blog

HORROR MOVIES: THE GOOD, THE BAD AND THE VERY, VERY UGLY...

Funky Jeff

Music&lifestyle worth writing about...

EL PODCAST SURGE DE LA TUMBA

Lo mejor del terror

Świątynia Krzyku

Poezja Kosmicznego Horroru

%d blogerów lubi to: