Stracha Mam

Witaj w świecie grozy

Zemsta niewiniątka

Horror to gatunek, który dla wielu kojarzony jest jednoznacznie ze Stanami Zjednoczonymi. Zanim jednak zza oceanu nadciągnęła plaga zombie,  zmierzch okrył serca nastoletnich wampirów a wielkie bestie w Cloverfield zostały nakręcone kamerą z ręki, w słonecznej Italii pojawili się wizjonerzy produkcji, którzy na zawsze weszli w skład horrorowego panteonu. 

operazione-paura

Najbardziej rozpoznawalną postacią jest bez wątpienia Dario Argento, którego „Suspiria” podbiła serca widzów na całym świecie. Sam reżyser zapytany o inspirację dla swojego działa powiedział, że to co wynosi po wyjściu z seansu kinowego to muzyka, pojedyncze kadry oraz gra świateł i cieni, nie zaś sama fabuła. Taka też jest „Suspiria” – plot to zdecydowanie jej najsłabsze ogniwo, natomiast dzięki oprawie wizualnej została okrzyknięta mianem arcydzieła (nie sposób tez puścić w niepamięć muzykę zespołu „The Goblins”).  Późniejsze dzieła reżysera zachwycały więcej („Profondo Rosso”), lub mniej (trylogia „Mother of tears”), jednakże Argento nigdy nie udało się powtórzyć sukcesu z 1977 roku.

large_suspira_blu-ray4

Drugą postacią na którą bez dwóch zdań warto zwrócić uwagę jest Lucio Fulci – włoski specjalista do spraw zombie. „Zombie the flash eaters” wymieniany jest jednym tchem obok „Nocy żywych trupów”, jako jeden z najznakomitszych filmów o zwłokach, które pod wpływem nieznanych toksyn wstają ze swoich wygodnych trumien i postanawiają zjeść trochę mózgów – najchętniej należących do włoskich piękności topless. Tu również warto zwrócić na muzykę, stworzoną przez duet Giorgio Cascio i Fabio Frizzi.

zombi-stillJednak dzisiejszy wpis nie będzie dotyczył żadnego z tych panów, toteż na ich dzieła (a jest ich naprawdę sporo i wiele z nich godne jest żarliwego polecania)spuszczę (na razie) zasłonę milczenia.  Dziś creme de la creme artykułu jest trzecie bardzo ważna postać włoskiego panteonu horroru – Mario Bava. Jego najznakomitsze produkcje to niezapomniana „Maska szatana” z 1961, czy „Bay of blood” z 71. Dziś jednak przyjrzymy się jego innej produkcji, którą miałem niewątpliwa przyjemność obejrzeć ostatnio – „Operazion Paura” z roku 1966.

Dr. Paul Eswai pojawia się w odludnej wiosce. Został tu sprowadzony w charakterze koronera po tym jak jedna z mieszkanek  dworku baronowej Grapps ginie nadziana na metalowe ogrodzenie. Zabobonni mieszkańcy wioski nie pomagają – nie dość, że milczą na temat okoliczności śmierci denatki, to jeszcze straszą naszego bohatera nieprzyjemnymi konsekwencjami sekcji, którą planuje przeprowadzić na ofierze. Tajemnica powoli odsłania się – okazuje się, że miasteczko terroryzowane jest przez ducha małej dziewczynki. Kto go zobaczy, ten oczywiście umiera. Dr. Eswei wraz z piękną Monicą będzie musiał rozwikłać mroczna tajemnicę wioski i zakończyć trwający od lat „łańcuch śmierci”. Czy mu się uda? O tym przekonacie się z samego filmu.

_005To co od razu uderza w filmie to bogactwo koloru. Można pokusić się o stwierdzenie, że film mógłby spokojnie być malowany ręką wytrawnego impresjonisty. Żywe barwy przykuwają oko i nie pozwalają oderwać wzroku od filmu od początku aż do samego końca.

Druga rzecz to klimat. Jak wiemy z historii horroru nic nie jest tak pociągającego dla reżyserów jak stworzenie filmu w stylu gotyckim. Niestety, zwykle nie ma nic łatwiejszego niż zepsucie takiej właśnie produkcji. „Operacja strach” to prawdziwy, nieudawany rarytas gotyckiej opowieści. Gra światła i cienia, jest tak sugestywna, że niejednokrotnie pomimo szerokiego spektrum kadru, jedyne na co możemy zwrócić uwagę to oczy bohatera. Co ciekawe cały film nakręcony jest przy sztucznym świetle – jedyny moment w którym widzimy głównego bohatera za dnia to pierwsze pięć minut produkcji, następnie szybko zapada zmrok a dzień więcej nie powraca.

KillBabyKill_AB_02314_ffMocna strona filmu jest sama fabuła. Widz staje się detektywem, postawionym przed zagadką nie z tego świata. W skład historii wchodzą wszystkie elementu bardzo dobrego kina grozy. Groteskowi mieszkańcy wioski, morderczy duch niewinnie wyglądającej dziewczynki, jest blond-włosy heros i jego ukochana, której będzie musiał bronić przed siłami ciemności i oczywiście upiorny dwór za którego drzwiami czyhają mrożące krew w żyłach tajemnice.

OLYMPUS DIGITAL CAMERACały film zawieszony jest gdzieś na granicy surrealizmu. Hipnotyzuje barwami, światłem i cieniem a wreszcie i fabułą. Trochę śmieszy, trochę przeraża, ale na pewno bardzo wciąga. Gorąco polecam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on Styczeń 11, 2013 by in Recenzja and tagged , , , , .

Strachamam – Pinterest

Poster Perversion

Kocham dziwne kino

Kocham dziwne kino!

Panorama Kina

Cinema Frankenstein

Strach ma skośne oczy

Kategorie

Stracha Mam

Witaj w świecie grozy

DVD Commentary

From action movies to zombie flicks, sharing filmmakers' commentary on the films you love

AtmoWorks

A World Away, Worlds Within

The Dollar Horror Blog

A Celebration of All Things Spooky and Weird

Confessions Of A Christian Freak

[the various brain droppings, rants and general wackiness of Uncle NecRo]

Radio of Horror Blog

The Longest Running Horror Show in New England

Stigmatophilia's gore splattered corner of insanity.

Horror, Gore, Exploitation, Trash, Cult Movies; Reviews, Interviews, Music and More...

AnythingHorror.com

Horror Movies, Horror News, and So Much More

The Horrifically Horrifying Horror Blog

Inspiring ghouls of the fictional world of horror everywhere.

The B-Horror Blog

HORROR MOVIES: THE GOOD, THE BAD AND THE VERY, VERY UGLY...

Funky Jeff

Music&lifestyle worth writing about...

EL PODCAST SURGE DE LA TUMBA

Lo mejor del terror

Świątynia Krzyku

Poezja Kosmicznego Horroru

%d blogerów lubi to: