Stracha Mam

Witaj w świecie grozy

Rodzina widmo

Dekada, która upłynęła pomiędzy ostatnim dreszczowcem Briana de Palmy a „Rising Cain”, to całe eony w historii kina, podczas których zmieniła się nie tylko technologia filmowania, ale i styl prowadzenia kamery, sposoby budowania napięcia czy tematy poruszane w thrillerach. A jednak zwany następcą Alfreda Hitchcocka De Palma postanowił nie rezygnować ze swoich popisowych numerów warsztatowych. Pojawia się zatem pytanie, czy warto zostać z tym co znane i lubiane, ale być może zbyt opatrzone, czy też włączyć się w nowe nurty ryzykując oskarżenie stałych fanów o zdradę ideałów?

Original Cinema Quad Poster - Movie Film Posters

Po długim okresie fascynacji światem gangsterskim, kiedy to De Palmie udało się wejść na zawsze do panteonu bogów kryminalnego kina głównie, dzięki filmowi „Scareface”, syn marnotrawny powraca do ukochanego przez siebie gatunku i kręci napompowany seksualnym napięciem thriller „Mój brat Cain”.

RaisingCain3

Film zaczyna się (jak to zwykle w dreszczowcach De Palmy) od poznania głównego bohatera i szybkiego zawiązania akcji. Doktor Carter Nix, szczęśliwy ojciec i mąż, który porzucił swoja praktykę na rzecz wychowania swojej córki, przedstawia plan przyjaciółce rodziny. Chciałby włączyć jej małego synka do eksperymentu, którego celem w naukowy sposób będzie usprawnienie metod wychowawczych. Eksperyment miałby przebiegać pod okiem uznanego w świecie specjalisty, ojca doktora Nixa w Norwegii. Kiedy kobieta odmawia doktor usypia kobietę a następnie porywa dziecko. Nie działa jednak sam. W porwaniu pomaga mu porywczy, nie stroniący od alkoholu i używek, brat bliźniak. Z biegiem historii poznajemy także piękną żonę doktora, która jest coraz bardziej zaniepokojona zachowaniem męża. Będzie musiała stawić czoła okrutnej prawdzie i dowiedzieć się dokąd mężczyźni zabierają porwane dzieci.

raisingcain1„Rising Cain” to kolejny, po „Sisters” czy „Dressed to kill”, film oparty na napisanym przez Briana de Palmę scenariuszu. Mimo, że od ostatniego obrazu z dreszczykiem tego reżysera minęło prawie dziesięć lat, autor pozostaje w dalszym ciągu przy tych samych tematach. Dużo tu seksu oraz napięcia i frustracji związanego z nim. W tle majaczą zaburzenia psychiczne. Reżyser trochę z nami pogrywa, a trochę jakby sam gubi się w gąszczu podejrzeń co do prawdziwości tego co dzieje się na ekranie. Momentami już sami nie wiemy co jest prawdą a co snem żony i doktora, co więcej nie wiedzą tego sami bohaterowie. Jednak pomimo wrażenia chaosu, a czasem infantylności, nie mogę napisać jednoznacznie, że jest to film zły. Nie mogę tego również zrobić patrząc na tak typowe dla poprzednich filmów De Palmy sztuczki. Widza czekają  bardzo długie jednokadrowe ujęcia, niezwykła wprost ilość slow motion, dramaturgia, która graniczy z komedią. Wszystko to składa się na obraz pełen kiczu ale i bardzo wciągający. Warto wyczekać nawet jeśli nie za bardzo trafia do nas stylistyka sennego koszmaru. Le grand finale powala.

Jeśli jesteście fanami dorobku Briana de Palmy, wiecie czego spodziewać się po filmie, a jego lektura powinna być dla Was przyjemnością. Dla laików w kwestii tego reżysera film może być nieco drażniący, a w skrajnych przypadkach wręcz niedorzeczny – dlatego warto się zastanowić czy nie zacząć przygody z dziełami De Palmy od wcześniejszych filmów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on Grudzień 18, 2012 by in Recenzja and tagged , , .

Strachamam – Pinterest

Poster Perversion

Kocham dziwne kino

Kocham dziwne kino!

Panorama Kina

Cinema Frankenstein

Strach ma skośne oczy

Kategorie

Stracha Mam

Witaj w świecie grozy

DVD Commentary

From action movies to zombie flicks, sharing filmmakers' commentary on the films you love

AtmoWorks

A World Away, Worlds Within

The Dollar Horror Blog

A Celebration of All Things Spooky and Weird

Confessions Of A Christian Freak

[the various brain droppings, rants and general wackiness of Uncle NecRo]

Radio of Horror Blog

The Longest Running Horror Show in New England

Stigmatophilia's gore splattered corner of insanity.

Horror, Gore, Exploitation, Trash, Cult Movies; Reviews, Interviews, Music and More...

AnythingHorror.com

Horror Movies, Horror News, and So Much More

The Horrifically Horrifying Horror Blog

Inspiring ghouls of the fictional world of horror everywhere.

The B-Horror Blog

HORROR MOVIES: THE GOOD, THE BAD AND THE VERY, VERY UGLY...

Funky Jeff

Music&lifestyle worth writing about...

EL PODCAST SURGE DE LA TUMBA

Lo mejor del terror

Świątynia Krzyku

Poezja Kosmicznego Horroru

%d blogerów lubi to: