Stracha Mam

Witaj w świecie grozy

Na początku było jajko

Kiedy słyszę nazwisko Sama Raimi, zwykle ciarki przebiegają po moim grzbiecie.  W mojej głowie pojawia się kolaż ze Spider Manem na czele, Ashem z piłą zamiast ręki czy cygańską czarownicą rzucającą klątwy. Jednak zanim do reżysera przylgnęła łatka z dopiskiem „kiepski”, bardzo młody Raimi stworzył dzieło, które w latach dziewięćdziesiątych było w Hollywood zapowiedzią zmian w doborze tematyki filmowej, a co za tym idzie, potencjalnie wielkich pieniędzy.

Darkman_Movie_Poster_by_Phantasm09Rok 1990 to rok przełomowy dla synergii branży filmowej oraz komiksowej. Wtedy to właśnie na ekranach kin zagościła pierwsza, naprawdę dobra, komiksowa produkcja, czyli Burtonowski „Batman” z niezapomnianym (i niezastąpionym) Jackiem Nicholsonem jako Jokerem oraz Michaelem Keatonem w roli tytułowej. Film okazał się hitem, tak wśród kinomaniaków, jak i fanów komiksu. Nie jest to połączenie łatwe – jak pokazała nam później historia komiksowych ekranizacji. Jednakże przed Burtonem inna osoba usiłowała zdobyć pozwolenie na stworzenie pierwszego filmu o Batmanie oraz o Spider Manie. Tą osobą był Sam Raimi, który mimo sukcesów przy stworzeniu filmów „Evil dead” i „Evil dead II”, pozwoleń na sfilmowanie komiksów nie dostał.

1295534581.6849Młody reżyser (w 1990 Raimi miał zaledwie 31 lat) nie poddawał się. Postanowił stworzyć swoją wersję zamaskowanego mściciela. Producenci po zwęszeniu wielkich pieniędzy, które można wycisnąć na adaptacji komiksów postanowili wyłożyć co nieco na film Raimiego. Sny o Batmanie, mimo, że bez licencji, stały się namacalne. Plot filmu, był prosty.

darkman_by_harpokrates-d3bbi3tMłody naukowiec(w tej roli Liam Nesson) pracuje nad stworzeniem sztucznej skóry. Jednak jego eksperymenty spalają na panewce. Syntetyczny nos rozpada się za każdym razem po upływie dziewięćdziesięciu minut. Pewnej nocy, podczas prowadzenia eksperymentów w laboratorium wysiada prąd. W trakcie awarii okazuje się, że komórki syntetyku pozostają nietknięte, jednak warunkiem ich przetrwania jest ciemność. Przerwa w dostawie prądu nie jest jednak wypadkiem. Do laboratorium wkracza banda nieprzyjemnie wyglądających panów, którzy spuszczają niezły łomot naszemu bohaterowi. W wyniku pożaru traci on (oczywiście) skórę. Doktor przyobleka się w swój syntetyczny wynalazek, który mimo iż pozwala mu zmienić się w kogo chce, zmusza go do zejścia na zawsze w objęcia ciemności. Stąd dzielny naukowiec wyrusza na krwawą wendettę przeciwko bandyckiej szajce.

tumblr_m7mhogFHi51qclzbio1_1280Początkowo Raimi widział w roli tytułowej swojego szkolnego przyjaciela, Bruce Campella, który zagrał już dwa razy w jego filmach – „Evil dead” oraz „Evil dead II”. Jednak producenci myśleli inaczej i zakwestionowali adekwatność aktora do roli Darkmena.  Zamiast Bruca główną rolę powierzono Irlandczykowi, Liamowi Nessanowi. Podobnie było z żeńską rolą do filmu. Heroinę miała grać Julia Roberts, ale piękna Julka kręciła wtedy „Pretty woman”, więc rezygnacja z roli prostytutki – kopciuszka nie było możliwe. Zamiast niej rolę złapała genialna Frances McDormand i moim skromnym zdaniem dobrze się stało.

darkmancrazyTrzeba przyznać, że „Darkman” (rozpowszechniany w Polsce na kasetach VHS pod tytułem „Człowiek ciemności”) to dzięki mieszance kina akcji, horroru, komedii i historii rodem z mrocznego kryminału, jest wspaniałą ekranizacją komiksu, który… nigdy nie powstał. Komiks stworzył się sam a to za sprawą jawnych zapożyczeń historii rodem z Batmana. Oto bohater, poświęcający się dla społecznego dobra (w tym przypadku stworzenie syntetycznej skóry), pada ofiarą brutalnego przestępstwa. Gniew spowodowany traumatycznymi przeżyciami, frustracją z powodu niemożności powrotu do spraw codziennych i poczucie wykluczenia ze społeczeństwa (w końcu traci skórę) sprawiają, że poczciwy i nieszkodliwy do tej pory lekarz poprzysięga brutalną zemstę złoczyńcom. Zabawną sprawą jest to, że reżyser pragnący tworzyć filmową postać, stał się przypadkiem twórcą pomysłu na komiks. Nie stało się tak po raz pierwszy, bowiem seria „Evil dead” również doczekała się komiksowej adaptacji, która osiągnęła spory sukces. Sam „Darkmen” broni się zasadami konwencji. Mieszanka horroru, czarnego kryminału i dość zabawnych scen akcji sprawiają, że film to mieszanka wybuchowa. Co więcej godna polecenia.

Trzeba przyznać, że zanim nazwisko Sama Raimi zaczęło kojarzyć się z płaską, patetyczną i kiczowatą serią Spider Man, na zawsze wstąpił do panteony gwiazd horroru. Zarówno seria „Evil dead”, jak i omawiany tu „Darkman” stały się ważnymi przystankami na mapie horroru, ale i komiksu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on Grudzień 12, 2012 by in Recenzja and tagged , , .

Strachamam – Pinterest

Poster Perversion

Kocham dziwne kino

Kocham dziwne kino!

Panorama Kina

Cinema Frankenstein

Strach ma skośne oczy

Kategorie

Stracha Mam

Witaj w świecie grozy

DVD Commentary

From action movies to zombie flicks, sharing filmmakers' commentary on the films you love

AtmoWorks

A World Away, Worlds Within

The Dollar Horror Blog

A Celebration of All Things Spooky and Weird

Confessions Of A Christian Freak

[the various brain droppings, rants and general wackiness of Uncle NecRo]

Radio of Horror Blog

The Longest Running Horror Show in New England

Stigmatophilia's gore splattered corner of insanity.

Horror, Gore, Exploitation, Trash, Cult Movies; Reviews, Interviews, Music and More...

AnythingHorror.com

Horror Movies, Horror News, and So Much More

The Horrifically Horrifying Horror Blog

Inspiring ghouls of the fictional world of horror everywhere.

The B-Horror Blog

HORROR MOVIES: THE GOOD, THE BAD AND THE VERY, VERY UGLY...

Funky Jeff

Music&lifestyle worth writing about...

HORROR RISES FROM SPAIN

You Spanish horror podcast

Świątynia Krzyku

Poezja Kosmicznego Horroru

%d blogerów lubi to: